22.03.2013.
24. MART – SVETSKI DAN BORBE PROTIV TUBERKULOZE
Tuberkuloza je zarazna bolest koju izaziva bakterija micobacterium tuberculosis. Najčešće napada pluća ali i druge delove tela kao što su oko, bubrezi, kosti, jajnici, meningealne ovojnice, a može se javiti i kao generalizovana tuberkuloza.
Prenosi se kroz vazduh, sitnim kapljicama u neposrednom kontaktu sa obolelim od plućne tuberkuloze. Faktori rizika za nastanak bolesti su brojni: HIV infekcije, imunokompromitujuća stanja, pušenje, smanjena telesna težina, upotreba alkohola i narkotika, socijalno ugrožene kategorije stanovništva i dr.
Obzirom da je u današnje vreme tuberkuloza ponovo dijagnostifikovana, potrebno je povećati opreznost i nikako zanemariti simptome kao što su dugotrajan kašalj, krv u ispljuvku, povišena temperatura, noćno znojenje, gubitak apetita, mršavljenje i opšti osećaj slabosti. Preporuka je da se kod svih osoba koje kašlju duže od tri nedelje načini rendgenski snimak pluća, kako bi se isključilo eventualno postojanje tuberkuloze.
Bolest je izlečiva, ali je bitno pravovremeno postaviti dijagnozu i započeti lečenje. Lečenje se vrši kombinacijom 4 leka ( novooboleli pacijenti ) ili sa 5 lekova ( ponovo oboleli ).
U lečenju tuberkuloze važno je da se terapija sprovodi racionalno, svakodnevno i dovoljno dugo, kako bi došlo do potpunog izlečenja. Tokom lečenja neophodno je i da se pacijent pridržava higijensko-dijetetskog režima života, što izmeđuostalog podrazumeva i odmaranje, izbegavanje jakog sunca, teškog fizičkog napora i redovnu upotrebu multivitaminskih preparata.
Nema komentara »