13.11.2014.
SVETSKI DAN BORBE PROTIV DIJABETESA 14. NOVEMBAR
Dijabetes, kao hronična bolest metabolizma, odavno je poznata u medicini. Kao glavni simptomi bolesti pominju se obilno krvarenje, slatkast urin, preterana žeđ i glad.
Pojava šećerne bolesti često nastupa gotovo neprimetno, bez simptoma, i uglavnom se otkrije u poodmakloj fazi kada su već nastupile određene neželjene komplikacije.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZ) u svetu od dijabetessa boluje više od 360 miliona ljudi, a procene su da će za 20 godina broj obolelih premašiti cifru od 550 miliona. U Srbiji je trenutno oko 600.000 obolelih (8,2 % ukupnog stanovništva) od šećerne bolesti i ovaj broj ubrzano raste iz godine u godinu.
Stručnjaci za ovu vrstu bolesti poseban akcenat stavljaju na polje prevencije, koja se ogleda u promeni životnih navika kod ljudi. Treba imati na umu da redukcija telesne težine, izbalansirana ishrana, fizička aktivnost, prestanak pušenja, redovna kontrola krvnog pritiska, triglicerida i holesterola značajno umanjuje pojavu ove opake bolesti i pomaže pri njenom ranom dijagnostifikovanju.
Dijabetes se ubraja u najčešća endokrinološka oboljenja današnjice, koji značajno utiče na kvalitet života obolelih osoba. Osobe obolele od šećerne bolesti moraju striktno da se drže saveta stručnjaka, ali i da konstantno rade na sopstvenoj edukaciji i šire znanja iz ove oblasti, kako bi i drugima pomogli da nauče živeti sa dijabetesom.
Svetska kampanja je u sledeće tri godine odredila fokus na zdravim životnim navikama kao osnovi za prevenciju dijabetesa, ali i bolju kontrolu već postavljene dijagnoze. Ove godine su sve aktivnosti upućene na zdravu i uravnoteženu ishranu i na to koliko je zdrava ishrana važna za prevenciju dijabetesa a i u dijabetu zbog lakše kontrole bolesti i manjeg broja komplikacija bolesti.
Nema komentara »